6059

همزمان شدن هشدار امنیتی انگلیس به اتباع خود در امارات با تشدید درگیری‌ها در استان الحدیده واقع در ساحل غربی یمن به این معناست که لندن اطلاعاتی دارد و ...

به گزارش bunn.ir  «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم»، نوشت: زمانی‌که دولت انگلیس به اتباع خود در کشوری درباره تهدید‌ها علیه‌شان هشدار می‌دهد و از آن‌ها می‌خواهد در تردد و جابه‌جایی خود جوانب احتیاط را در نظر بگیرند، (باید بگوییم) این هشدار بدون دلیل صادر نشده بلکه با استناد به اطلاعات دقیق امنیتی داده شده است، به‌ویژه این‌که این کشور، «دوستی» مانند کشور امارات متحده عربی است.

وزارت خارجه انگلیس، روز جمعه در وب‌سایت رسمی خود «هشداری» غیرمنتظره به تمامی اتباع این کشور در امارات، و نیز به کسانی‌که درصدد سفر به شهر‌های این کشور، به‌ویژه دبی و ابوظبی هستند، داد و تهدید‌هایی تروریستی علیه این کشور منطقه را، که بارزترین آن سقوط احتمالی موشک‌های بالستیکی از یمن است، ذکر کرد.

این گام ناگهانی و خطرناک مطمئنا مقام‌های اماراتی را خواهد رنجاند؛ چرا که ممکن است تبعات امنیتی و اقتصادی داشته باشد و تاثیری منفی بر وجهه این کشور می‌گذارد. با توجه به این‌که امارات یکی از باثبات‌ترین و امن‌ترین کشور‌های منطقه محسوب می‌شود و از رونق اقتصادی و سرمایه‌گذاری بی نظیری برخوردار است و ایستگاه میلیون‌های تروریست از سرتاسر جهان به شمار می‌رود.

این هشدار‌های بی‌سابقه با تشدید درگیری‌ها در استان الحدیده واقع در ساحل غربی یمن، بعد از تصمیم امارات به آغاز حمله‌ای به این شهر که بیش از ۷۰ درصد واردات یمن از طریق آن می‌گذرد، همزمان شده است و این همزمانی نشان می‌دهد که دولت انگلیس به خوبی یمن را می‌شناسد و همچنین اطلاعاتی دارد که تأکید می‌کند جنگ کنونی در الحدیده اولا به داخل یمن محدود نخواهد شد و دوم این‌که می‌تواند طولانی‌مدت باشد. از سوی دیگر، اقدامات انتقام‌جویانه می‌تواند از طریق شلیک موشک‌های بالستیکی به شهر‌های امارات انجام شود همان‌گونه که در عربستان شاهد هستیم و وقوع این احتمال نزدیک است.

جنبش انصارالله یمن پیام‌هایی را از طریق مسئولان خود ابلاغ و طی آن‌ها به موشک‌باران امارات تهدید کرده است. ولی این جنبش تاکنون چنین تهدید‌هایی را اجرا نکرده در حالی‌که بیش از ۱۲۰ موشک به شهر‌های عربستان سعودی مانند ریاض، جده، الطائف، خمیس مشیط، جیزان و نجران شلیک کرده است. آیا اطلاعاتی به دولت انگلیس رسیده است مبنی بر اینکه مرحله خویشتن‌داری انصارالله به نقطه پایان رسید و تصمیمی جدید در این زمینه اتخاذ شده است که رابطه مستقیمی با حمله کنونی به الحدیده دارد؟

موفقیت (احتمالی) حمله نیرو‌های ائتلاف عربیِ تحت رهبری عربستان سعودی و امارات در سیطره بر بندر الحدیده به منزله محرومیت جنبش انصارالله از یک منبع مالی بزرگ، به میزان ماهیانه ده‌ها میلیون دلار، و نیز جلوگیری از ورود هرگونه کمک‌های تسلیحاتی از خارج به این جنبش است. در صورتی‌که چنین احتمالی به واقعیت تبدیل شود امور وارد مرحله خطرناکی می‌شود و انصارالله گام‌های «انتحاری» علیه دشمنان خود، از جمله شلیک موشک‌های بالستیک در تمامی جهات و بدون هیچ محدودیت و کنترلی، خواهد برداشت.

شهر‌های امارات با سامانه‌های دفاعی پیشرفته، که مجهز به موشک‌های «پاتریوت» هستند، «محافظت می‌شوند»، از این‌رو سقوط هر گونه موشک بالستیک از «صعده» به این شهرها، مشابه حملات موشکی به شهر‌های عربستان سعودی، از امورات بدیهی است. گزارش‌های دفاعی آمریکا در عین حال تأکید می‌کنند که موشک‌های پاتریوت به طور کامل در رهگیری اهداف خود مورد اعتماد نیستند. تاثیر روانی این موشک‌های انصارالله، که در رسانه‌های کشور‌های ائتلاف «ابتدایی و غیر پیشرفته» توصیف می‌شوند، بسیار است به‌ویژه زمانی‌که هدف آن‌ها یک مرکز توریستی و سرمایه‌گذاری جهانی مانند شهر‌های دبی و ابوظبی باشد.

نمی‌دانیم دلایل دولت انگلیس برای این هشدار بسیار خطرناک و در این برهه چیست، ولی بعید نیست که این هشدار در چارچوب فشار بر ائتلاف سعودی- اماراتی جهت توقف جنگ در الحدیده، انعطاف‌پذیری آن‌ها و نیز تعامل مثبت با پیشنهاد‌های «مارتین گریفیتس» فرستاده انگلیسی سازمان ملل به یمن است که تلاش‌هایش بر پایان دادن به این جنگ و جلوگیری از وقوع تلفات گسترده انسانی متمرکز است که در شرایط محاصره زندگی می‌کنند و در صورت ادامه جنگ و بسته شدن بندر الحدیده با بحران انسانی مواجه می‌شود. انگلیسی‌ها بسیار خبیث، و هشدار‌های آن‌ها بسیار حساب‌شده هستند... خدا داناتر است.

اضافه کردن نظر

تبلیغات