1479

کارشناس مسئول بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: مراقبت‌های قبل از بارداری به‌صورت رایگان در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی این شبکه توسط پزشک و ماماها ارایه می‌شود.

طیبه دیدار افزود: مراقبت‌های پیش از بارداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مهم‌ترین هدف آن افزایش بهبود کیفیت زندگی مادر و نوزاد است.

وی اضافه کرد: توجه به مراقبت پیش بارداری سبب می‌شود که فرد، حاملگی خود را با شرایط بهتری آغاز و خطراتی را که باعث عوارض بد حاملگی می‌شود تا قبل از بارداری اصلاح و درنتیجه مشکلات آینده را برای سلامتی خود و فرزندش کاهش دهد.

این کارشناس ادامه داد: درصورتی‌که زنی به بیماری‌هایی شامل آسم، قلبی و فشارخون، دیابت، اختلالات تیروئید، چاقی یا افزایش وزن مبتلا باشد باید قبل از بارداری به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی و یا خانه بهداشت محل زندگی خود مراجعه و تمایل خود به بارداری اعلام تا اقدام‌های لازم بهداشتی درمانی ارایه شود.

کارشناس مسئول واحد بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار کرد: رفتارهای پرخطر نظیر مصرف دخانیات در زن باردار تأثیر زیادی در سقط خودبه‌خودی، زایمان زودرس و تولد نوزاد مرده دارد و توصیه می‌شود که پیش از اقدام به حاملگی، اعتیاد به دخانیات از قبیل سیگار، قلیان و یا سایر مواد مخدر را ترک کنند.

وی گفت: مصرف روزانه 400 میکروگرم اسیدفولیک از سه ماه قبل از بارداری خطر ایجاد نقص لوله عصبی جنین را کاهش خواهد داد.

دیدار اظهار کرد: انجام واکسیناسیون توأم (کزاز و دیفتری) و سرخجه در صورت لزوم و آزمایش‌های روتین قبل از بارداری بعضی از بیماری‌های را مشخص، کنترل و درمان می‌کند.

تبلیغات