1542

کارشناس ارشد تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: با توجه به روند رو به رشد جمعیت سالمند و آمادگی آنها برای ابتلا به سوءتغذیه و کمبود مواد مغذی، باید توجه بیشتری برای پیشگیری از آنان به این مشکلات شود.

به گزارش شبکه خبربوشهر؛ ایراندخت نیکبخت در نشست بررسی مشکلات سالمندان این شهرستان افزود: این در حالی است که با افزایش امکانات و پیش رفت جوامع، میانگین طول عمر (امید به زندگی) افزایش‌یافته است و جمعیت سالمندی روند رو به رشدی را می‌پیماید.
وی اضافه کرد: احتمال دریافت ناکافی شماری از ریزمغذی‌ها ازجمله فولات، ب 12 ویتامین D، روی، ویتامین C، کلسیم، پتاسیم و آهن در سالمندان بالا است.
نیکبخت بیان کرد: دوران سالمندی با افزایش نیاز بدن به ویتامین D و کلسیم همراه است اما بررسی‌ها حاکی از آن است که میزان دریافت آنها در سالمندان کاهش می‌یابد.

وی اضافه کرد: تغییر حواس، مسایل اقتصادی، مسایل روانی و عاطفی مرتبط با دوران سالمندی، عدم تحمل گوارشی، مشکلات دهان و دندان، کاهش توانایی فعالیت بدنی، تحلیل عضلانی سالمندان و کاهش اشتها در آنان ازجمله عوامل مهم هستند که منجر به دریافت ناکافی مواد غذایی در سالمندان می‌شوند.

این کارشناس ارشد تغذیه با اشاره به شیوع سوءتغذیه در سالمندان که به‌طورمعمول به‌موقع تشخیص داده نمی‌شود گفت: افزایش شیوع ناتوانی و سوءتغذیه در سالمندان با افزایش هزینه‌های درمانی و خسارت اقتصادی و غیراقتصادی برای جامعه همراه است.

وی اظهار کرد: اختلال حواس، عوارض جانبی داروهای مصرفی، مشکلات دهان و دندان، بی‌اشتهایی و کاهش توانایی جسمانی، افسردگی و اختلالات بلعی از مهم‌ترین دلایل افزایش شانس ابتلا به سوءتغذیه در سالمندان است.

نیکبخت اضافه کرد: سوءتغذیه و متعاقب آن ضعف سیستم ایمنی بدن، افزایش ناتوانی و ابتلا به بیماری‌ها در سالمندان منجر به درگیر کردن وابستگان سالمند می‌شود علاوه بر آن هزینه‌های درمانی زیادی را به خانواده و جامعه تحمیل می‌کند.

تبلیغات