1579
هرچند کار خرید گوجه‌فرنگی در شهرستان‌های دشتی، دیر و دشتستان آغاز شده است اما عدم فروش محصول درجه یک این نوع محصول و روی زمین ماندن آن‌ها در کنار مقرون به‌صرفه نبودن فروش هر کیلو 3300 ریال دل هر بیننده‌ای را به‌درد می‌آورد.
 
خبرگزاری فارس: گوجه‌کاران استان بوشهر در پیچ و خم خرید محصولات تولیدی‌شان/ خرید هر کیلو 3300 ریال مقرون به‌صرفه نیست

به گزارش شبکه خبربوشهر، زمین‌گیر شدن کشاورزان گوجه‌کار استان بوشهر در نبود خریدار و دلال بازی باعث کلافه کردن کشاورزان در این بخش شده است.

هرچند تلاش‌های مجمع نمایندگان استان بوشهر، استاندار و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر برای پیگیری مشکلات گوجه‌کاران استان بوشهر جای تقدیر دارد اما اجرای طرح حمایتی و تعیین نرخ 3 هزار و 300 ریال به ازای هر کیلو محصول گوجه‌فرنگی حتی نمی‌تواند هزینه دستمزد کارگران برای برداشت محصول را هم پوشش دهد.

با این شرایط انتظار می‌رود که در سال‌های آینده با مدیریت صحیح و به دور از دلال بازی تدابیری اندیشیده شود تا شاهد ضرر و زیان به کشاورزان استان بوشهر علی‌الخصوص گوجه‌فرنگی که در خارج از فصل تولید می‌شود نباشیم.

نکته ظریف این داستان این است که در حالی که در بسیاری از استا‌ن‌های کشورمان در زمان برداشت محصول، مراسم شکرانه برداشت می‌گیرند اما در این چند سالی که گوجه‌فرنگی باعث شده تا زندگی خیلی از افراد در استان بوشهر سر و سامان بگیرد اما تاکنون این شکرانه توسط کشاورزان منطقه در زمان آغاز فصل برداشت و نه در انتهای آن برگزار نشده است.

با توجه به این که پایه اقتصاد، به خصوص اقتصاد مقاومتی آن هم در سالی که توسط حضرت امام خامنه‌ای به عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام‌گذاری شده، کشاورزی محسوب می‌شود با نزدیک شدن سر رسید اقساط وام‌های کشاورزان گوجه‌کار، کشاورزان با مشکلات بیشتری مواجه شده‌اند و کارمندانی که ضمانت اقساط این کشاورزان را پذیرفته‌اند نیز تحت فشار قرار دارند.

هرچند کار خرید گوجه فرنگی درجه دوم و سوم در شهرستان‌های دشتی، دیر و دشتستان آغاز و روزانه قریب به 5 هزار تن گوجه‌فرنگی از کشاورزان استان بوشهر خریداری می‌شود اما عدم فروش محصول درجه یک این نوع محصول و روی زمین ماندن آن‌ها دل هر بیننده‌ای را به‌درد می‌آورد.

هم‌اکنون قیمت هر سبد گوجه فرنگی 20 کیلویی در میادین و مزارع بخش کاکی شهرستان دشتی و شهر بردخون در شهرستان دیر 66 هزار ریال با قیمت هر کیلو 33 هزار ریال است، درحالی که همین محصول که از کیفیت بسیار بالایی عرضه می‌شود در بازارهای میوه و تره‌بار شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی در قیمتی بین 15 هزار تا 17 هزار ریال به ازاء هر کیلو به مردم فروخته می‌شود.

یکی از کشاورزان شهرستان دشتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان دشتی گفت: بنا بود دولت گوجه فرنگی را از ما به ازاء هر کیلو 5 هزار ریال و بدون احتساب پول سبد و کرایه حمل و نقل خریداری کند در حالی که نه تنها دولت پول سبد و کرایه حمل و نقل را به کشاورزان پرداخت نمی کند بلکه قیمت خرید هر یک کیلوگرم را 3300 ریال اعلام کرده است.

ماندنی حصیری ادامه داد: این شرایط سبب شده که عملا کشاورزان با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم کنند و چندان شرایط مساعدی را برای کشاورزان باقی نگذاشته است.

یکی دیگر از کشاورزان گوجه‌کار روستای شهنیا بخش بردخون شهرستان دیر در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار داشت: بازپرداخت پول محصولات ما معلوم نیست توسط دولت در یک سال یا یک ماه دیگر پرداخت شود در حالی که چاره‌ای نداریم که پول کارگر و سبد گوجه‌فرنگی را نقدا پرداخت کنیم.

وی افزود: مشکلات کشاورزان منطقه بی‌شمار است و در حالی که ناچاریم پول نقد به کارگران برای برداشت محصول پرداخت کنیم و صد البته که این پول هم خیلی از کشاورزان ندارند که پرداخت کنند اما فروش هر کیلو 33 هزار ریال به هیچ عنوان مقرون به‌صرفه نیست و حتی با این شرایط مجبوریم تا پنج روز در نوبت بخوابیم تا کارخانه رب از ما گوجه‌فرنگی خریداری کند.

این کشاورز تاکید کرد: از مسؤولین انتظار داریم پول سبد به ما بدهند، کارخانه خرید محصولات گوجه‌فرنگی را اضافه کنند و قیمت را بالاتر ببرند تا حداقل هزینه‌های کشاورزان تامین شود.

وی ادامه داد: چنانچه این مشکل حل و فصل نشود در آینده مشکل بیکاری به وجود خواهد آمد و اگر دولت امسال دست ما نگیرد بدبخت و پیش خانواده‌هایمان شرمنده می‌شویم.

این کشاورز بردخونی گفت: ما گوجه‌کاران در گرداب غرق شده‌ایم و اول از خدا و بعد از مقامات کشور انتظار داریم دست ما بگیرند تا از این گرداب نجات پیدا کنیم.

یکی از گوجه‌کاران بخش کاکی شهرستان دشتی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان دشتی گفت: طبق قراردادی که با جهاد کشاورزی استان بوشهر داشته‌ایم گوجه‌فرنگی کشت کردیم و امروز مانند کسی هستیم که در دریا غرق شده و نیازمند نجات است.

نوذر قلی‌زاده افزود: در زمان کشت در همین چهار هکتار، 14 نفر اعضای خانواده روی این زمین فعالیت می‌کردیم و 180 نفر پیش ما نان می‌خورند ولی امسال قیمت گوجه‌فرنگی افت کرد و خیلی‌ها بیکار شده‌اند.

وی ادامه داد: البته هیچ‌کس مقصر نیست زیرا هوای مناسب، عدم بارندگی، عدم سرما در کنار  همزمانی ورود محصولات استان‌های دیگر به بازار  باعث شد تا گوجه‌فرنگی‌های استان بوشهر بر روی زمین بماند.

گوجه‌کار بخش کاکی شهرستان دشتی افزود: سه میلیارد و 750 میلیون ریال بدهکار شده‌ام و اکنون کار من به جایی رسیده است که از گفتن آن شرم دارم.

این کشاورز گفت: این اتفاقی است که معمولا با دلایل مختلف در کشاورزی پیش می‌آید و خدا می‌داند نمی‌خواهیم که سرباری برای دولت باشیم اما انتظار داریم دولتمردان در این شرایط حساس ما را یاری کند.

وی با بیان این‌که پول درمان فرزندم که پلاتین در پای وی هست را ندارم افزود: نه تنها امروز ما مشکل داریم بلکه کارمندانی هم که برای رضای خداوند ضمانت وام‌های ما در بانک‌ها پذیرفته‌اند دچار مشکل شده و هرساعت ممکن است اسناد تضمینی زمین و خانه‌شان به دلیل این که قادر به بازپرداخت اقساط نیستیم توسط بانک به مرحله اجرا درآید.

وی افزود: از نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی که توجه خاصی به مشکلات کشاورزان داشته اند و اعضاء کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی را جهت بررسی مسایل و مشکلات گوجه‌کاران به شهرستان دشتی و بخش کاکی دعوت کرده‌اند تشکر می‌کنم.

فرماندار شهرستان دشتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: با توجه به سطح زیر کشت 15 هزار بهر‌ه‌بردار در سطح شهرستان که نزدیک به 60 هزار نفر جمعیت شهرستان را پوشش می‌دهد مشاهده می‌شود که زندگی این افراد با نوسانات قیمت گوجه‌فرنگی ارتباط مستقیمی دارد.

غلامرضا مهرجو افزود: برای سال زراعی جدید 3 هزار و 750 هکتار گوجه‌فرنگی در سطح شهرستان دشتی پیش‌بینی شده بود اما امروز نزدیک به 5 هزار و 400 هکتار از ارضی گوجه‌فرنگی آماده عرضه به بازار است.

مهرجو یادآورشد: یکنواختی دما باعث شده تا برداشت گوجه‌فرنگی هم‌زمان با برخی از استان‌ها آغاز شود و این امر باعث اشباع بازار گوجه‌فرنگی و فروش نرفتن آن شود.

فرماندار شهرستان دیر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در این شهرستان عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین عامل کاهش قیمت برداشت هم‌زمان محصول گوجه‌فرنگی در چند استان کشور است.

حمزه اعتماد افزود: با توجه به مساعد بودن هوا، عدم سرما و هوای خوب منطقه در سال‌های گذشته در هر هکتار 40 تن گوجه‌فرنگی برداشت می‌شد در حالی که امسال برداشت این نوع محصول به دو برابر در هکتار افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته بیش از 8 هزار هکتار اراضی شهرستان دیر، زیر کشت گوجه‌فرنگی قرار می‌گرفت اما به خاطر خشکسالی و رعایت مصرف آب با تدابیری که اندیشیده شد برای شهرستان دیر 5 هزار و 500 هکتار از اراضی زیر کشت گوجه‌فرنگی قرار گرفت.

به هر ترتیب شرایط پیش آمده برای کشاورزان استان بوشهر عزمی ملی برای رفع مشکلات آنها می‌طلبد و انتظار می‌رود که دولت با تجدید نظر در قیمت 3300 ریالی برای خرید هر کیلو گوجه‌فرنگی زمینه‌ای ایجاد کند تا کشاورزان منطقه از بحران موجود با کمترین تلفات و خسارات عبور کنند. خورموچ- اسماعیل حاجیانی

اضافه کردن نظر

تبلیغات