6082

رئیس شورای اسلامی روستای باغان گفت: سد باغان برای باغان فقط یک نام است/ بلاتکلیف بیش از 80 پرونده در کمیسیون ماده‌واحده در منابع طبیعی شهرستان دشتی.

به گزارش شبکه خبر بوشهر، سید مهدی حسینی در نشست چهره به چهره و بدون واسطه فرماندار شهرستان دشتی با معتمدین، اعضای شورای اسلامی و جمعی از مردم روستای باغان؛ اجرای طرح هادی، ایجاد چمن مصنوعی و احداث سه بوستان روستایی را خدمات دولت در این روستا عنوان کرد.

رئیس شورای اسلامی روستای باغان اضافه کرد: با توجه به این‌که سد باغان برای باغان فقط یک نام است و تبعات منفی‌اش برای باغان به یادگار خواهد گذاشت زیرا این سد از خط جغرافیایی شهرستان دشتی خارج‌شده است.

وی افزود: عدم رغبت پیمانکار به پذیرش نیروهای بومی به‌ویژه جوانان در این سد و کارخانه سیمان مند دشتی از دغدغه‌های مردم این منطقه است.

حسینی به کاهش 2 میلیون مترمکعبی آب زیست‌محیطی در این روستا خاطرنشان کرد: بنا بود حدود پنج میلیون متر کعب آب جهت کشاورزی برای روستا در نظر گرفته بودند امروز به سه میلیون مترمکعب کاهش داده‌اند زیرا 2 میلیون مترمکعب آن به صنعت و شرکت پالایشگاه فجر جم داده‌شده است.

وی افزود: قرار نیست هر شرکتی پول بیشتری داشته باشد بیاید و سهمیه مردم را بگیرد بروند و از دریا با استفاده از آب شیرین استفاده کنند.

رئیس شورای باغان یادآور شد: صنعت پالایشگاه فجر جم باید فکر تأمین آب موردنیاز خود از آب دریا باشد باید در راستای مسئولیت اجتماعی خود آب شرب حداقل بخشی از شهرستان جم را نیز با ایجاد آب‌شیرین‌کن از دریا تأمین نماید و خوشایند نیست ثروت خود را بر وزارت نیرو تحمیل و کلنگ زنی خط انتقال آب شرب و صنعت جم را جشن بگیرند و کشاورزان باغان نابودی کشاورزی و محیط‌زیست خود را نظاره‌گر باشند.

وی افزود: حقا به 5 میلیون مترمکعب کشاورزی باغان ناچیز است و حقا به قانونی زیست‌محیطی را به طبیعت منطقه برگردانند و سهم جوانان جویای کار باغان را منظور نمایند.

حسینی ضمن تأکید بر تخصیص اعتبار و تصریح در پروژه جاده باغان سرچشمه و ریز تأکید کرد: ساخت ابنیه فنی در محله چهارده معصوم به طول 2100 مترمربع، محله بید خون به طول 1000 مترمربع و ابنیه محله چراب باغان با طول 600 مترمربع امری ضروری است.

وی ادامه داد: سالن ورزشی روستای باغان متأسفانه 5 سال است با پیشرفت بیش از 50 درصد نیمه‌تمام رهاشده و راکد است از اعتبار آن بیش از 8 سال می‌گذرد نیاز به تخصیص اعتبار دارد که انتظار داریم این پروژه ورزشی به سرانجام برسد.

حسینی بابیان این‌که روستای باغان دارای 9 محله، بعد از روستای محمدآباد بزرگ‌ترین روستای شهرستان به شمار می‌رود خاطرنشان کرد: گازرسانی به هفت محله باغان پایان‌یافته مردم از نعمت گاز برخوردار هستند که امیدواریم گازرسانی به دو محله دیگر نیز انجام شود.

رئیس شورای اسلامی باغان گفت: بیش از 80 پرونده در کمیسیون ماده 56(کمیسیون ماده‌واحده) در منابع طبیعی بلاتکلیف مانده انتظار می‌رود مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی افزود: توسط جهاد کشاورزی به‌منظور احیا، مرمت و لایروبی قنات باغان بیش از 120 میلیون تومان تخصیص‌یافته است اما این اعتبار جوابگوی 10 درصد حجم کاری است با توجه به اینکه بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین قنات استان بوشهر به طول 5 کیلومتر و از 366 حلقه چاه متصل‌به‌هم گذر می‌کند و میراث تاریخی است نیازمند جذب اعتبارات بیشتری است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دشتی نیز گفت: کمیسیون ماده ۵۶ منابع طبیعی تنها مرجع رسمی برای تشخیص ملی بودن اراضی می‌باشد اما با توجه به آیین‌نامه اجرایی تبصره (۳) الحاقی ماده (۹) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی موضوع ماده (۵۴) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، کمیته رفع موانع رقابت‌پذیر (تداخل) در جهاد کشاورزی تشکیل و به این پرونده‌ها رسیدگی خواهد کرد.

یوسف امیری افزود: اجرای قوانین و مقررات موازی بر روی عرصه واحد از اراضی ملی، دولتی و مستثنیات قانونی اشخاص که منجر به صدور سند مالکیت شده یا نشده باشد شامل خالصجات، مراحل سه‌گانه اصلاحات ارضی، مقررات ملی شدن، موات، کشت موقت، اراضی شهری، روستایی و ساحلی که منجر به تشخیص متفاوت نوع و ماهیت آن عرصه گردیده است.

وی ادامه داد: تثبیت مالکیت دولت بر اراضی ملی، تعیین حقوق متقابل دولت و مردم، تثبیت مالکیت اشخاص بر مستثنیات، کاهش پرونده‌های قضایی حوزه زمین، صدور اسناد مالکیت اراضی کشاورزی و کاهش دغدغه کشاورزان و بهبود تولید کشاورزی ازجمله دستاوردهای مورد انتظار برای رفع تداخلات اراضی است.

امیری به نقشه تجمیعی پلاک اشاره کرد و یادآورشد: نقشه‌ای که از تلفیق نقشه‌های مختلف اجرای قوانین و مقررات موازی که توسط دستگاه ذی‌ربط ارائه شده و با تعیین میزان دقیق تداخل و رعایت ضوابط حدنگاری (کاداستر) تهیه می‌شود.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دشتی تأکید کرد: طرح جامع کاداستر و نقشه‌برداری از اراضی کشاورزی و مشخص کردن حد مرز زمین‌های زراعی با منابع طبیعی برای همیشه به مسائل و مشکلات مربوط به تداخل پایان خواهد داد و جلو سوءاستفاده کنندگان از منابع طبیعی گرفته خواهد شد.
امیری اضافه کرد: با رفع تداخل اراضی زارعی با منابع طبیعی موانع تولید برداشته می‌شود و زارع می‌تواند با خیال آسوده به تولید مشغول شود.
امیری بیان کرد: مشکلات مربوط به اهالی روستای باغان و همچنین روستای دیگر شهرستان دشتی برطرف می‌شود و پس از طرح در کمیته جهاد کشاورزی، پرونده روستاهایی که در استان در زمینه تداخل مشکل‌دارند موردبررسی قرار می‌گیرد و عملاً موانع تولید از میان برداشته خواهد شد. انتهای پیام/

 

اضافه کردن نظر

تبلیغات