6376

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی گفت: فاز دوم واکسیناسیون رایگان تب برفکی جمعیت دامی گاو و گوساله در این شهرستان پایان یافت.

به گزارش شبکه خبر بوشهر، احمد ایزدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان دشتی اظهار داشت: در این فاز با برنامه‌ریزی دقیق و منظم و با رعایت تمامی دستورالعمل‌های سازمانی و به همت پرسنل خدوم و کوشای دامپزشکی موفق شدیم پوشش مناسبی از واکسیناسیون را انجام داده و 950 رأس گاو و گوساله واجد شرایط در واحدهای دامی دشتی برعلیه بیماری تب برفکی واکسینه شد.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی خاطرنشان کرد: در سال 97 این دومین فاز واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت دامی گاو و گوساله واجد شرایط است که انجام‌شده است.
وی ادامه داد: فاز دوم واکسیناسیون رایگان تب برفکی جمعیت دامی گاو و گوساله واجد شرایط با استفاده از پتانسیل سه اکیپ‌ ویژه واکسیناسیون بخش دولتی در شهرستان پایان یافت.
ایزدی در خصوص بیماری تب برفکی تأکید کرد: بیماری تب برفکی، بسیار عفونی و بشدت واگیر می‌باشد که تقریباً تمامی دام‌های زوج سم ازجمله گونه‌های نشخوارکنندگان اهلی نظیر گاو، گاومیش، گوسفند و بز مورد هدف ویروس عامل بیماری قرار می‌گیرند و این بیماری به لحاظ شدت خسارات اقتصادی ازجمله کاهش شدید تولیدات، مرگ‌ومیر در دام‌های جوان و هزینه‌های بالای درمان بسیار حائز اهمیت است و یکی از موانع اصلی در تأمین بهداشت و تولید دام و فراورده‌های دامی محسوب می‌گردد و نقش اساسی در تجارت دام و فراورده‌های خام دارد.
ایزدی اضافه کرد: دولت در قالب طرح‌های رایگان اقدام به پوشش سراسر واکسیناسیون و کاهش هزینه‌های احتمالی درمانی برای دامداران و حفظ سرمایه‌های بومی و ملی دامی می‌کند.
وی بر لزوم همکاری دامداران به‌منظور پیشگیری از خسارت‌های مالی و شیوع این بیماری مهلک تأکید کرد و افزود: مهم‌ترین و اساسی‌ترین روش پیشگیری و کنترل بیماری تب برفکی به‌کارگیری اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای است به‌نحوی‌که از ورود ویروس دریک گله جلوگیری نماید و رعایت شرایط امنیت زیستی و قرنطینه‌ای، افزایش اطلاع دامداران در خصوص بیماری و عدم خرید دام از مناطق آلوده، کنترل تردد افراد به دامداری، اخذ گواهی بهداشتی قرنطینه‌ای در حمل و انتقال دام‌ها، اجرای برنامه مناسب ضدعفونی و ضدعفونی وسایل نقلیه و همکاری در انجام واکسیناسیون در پیشگیری از ابتلای دام‌ها به این بیماری نقش مهم و اساسی دارد.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی یادآور شد: با توجه به اینکه نگهداری دام در روستا‌ها بعد از کشاورزی، شغل دوم و منبع درآمد مردمان شریف روستانشین محسوب می‌شود، در راستای حفاظت از سرمایه بومی و ملی دامی و حفظ اشتغال پایدار در روستاها و حمایت و حفاظت از سرمایه‌گذاران این بخش از همه دامداران درخواست می‌شود با اکیپ‌های واکسیناسیون همکاری کرده و در صورت مشاهده علائم بیماری در دام‌ها بدون فوت وقت دامپزشکی را مطلع فرمایند.

 

انتهای پیام/

اضافه کردن نظر

تبلیغات