6415

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: پیش‌بینی می‌شود بالای ۵۶۰ هزار تن گوجه‌فرنگی خارج از فصل در اراضی کشاورزی استان بوشهر برداشت شود.

به گزارش شبکه خبربوشهر، از شهرستان دشتی محمدتقی منوچهری صبح امروز در جمع خبرنگاران در خورموج با اشاره به ظرفیت این استان در تولید محصولات صیفی و سبزی‌جات اظهار داشت: میزان سطح زیر کشت گوجه‌فرنگی در استان بوشهر 11 هزار و 300 هکتار است برداشت  محصول از این اراضی از اوائل آبان ماه در تنگ ارم، بو شکان و جم  آغاز شده است.

وی با بیان اینکه برداشت گوجه فرنگی خارج از فصل در دشتی، دشتستان، دیر و کنگان اوائل آذر ماه آغاز می‌شود تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود بالای 560 هزار تن در اراضی کشاورزی استان بوشهر گوجه‌فرنگی خارج از فصل برداشت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: از آغاز فصل کشت گوجه فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر تاکنون برای 8 هزار و 149 نفر اشتغال به صورت مستقیم و 23 هزار و 900 نفر به صورت غیرمستقیم  ایجاد شده است.

وی از فعالیت یک‌هزار 498 کشاورز در استان بوشهر خبردادو بیان کرد: مهم‌ترین  فعالیت کشاورزان استان بوشهر در زمینه کشت گندم و جو، گوجه‌فرنگی، محصولات جالیزی، خرما و مرکبات می‌باشد.

منوچهری استان بوشهر را در توسعه اراضی گلخانه‌ای را در کشور پیشتاز دانست و گفت:  استان بوشهر در زمینه پرداخت تسهیلات کم‌بهره 6 و 4 درصد برای  احداث گلخانه و ایجاد اشتغال روستاییان، برگزاری کلاس‌های ترویجی، برگزاری نشست تخصصی توسعه گلخانه  در کشور پیشرو است.

وی با اشاره به اینکه سطج اراضب گلخانه‌ای استان بوشهر 100.3 هکتار است  گفت: استان بوشهر در توسعه گلخانه‌ در کشور رتبه هفتم دارد که میزان سزح کشت گلخانه‌ها در استان رو به افزایش است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه جهاد کشاورزی استان بوشهر افزون بر 31 هزار و 550 هکتار از اراضی و باغات استان را به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز  کرده است افزود: امسال تاکنون 2 هزار و 357 هکتار سامانه نوین آبیاری در استان  شده و  افزون بر یک‌هزار و 200 هکتار پرونده مصوب برای اجرای این طرح است.

وی به میزان سطح زیر کشت گندم آبی و دیم در استان بوشهر اشاره و بیان کرد: 15 هزار هکتار گندم آبی و 60 هزار هکتار دیم در سال زراعی امسال کشت‌شده است که درمجموع 75 هزار هکتار گندم آبی و دیم در استان کشت‌شده است.

منوچهری با بیان اینکه سال گذشته افزون بر 3 هزار کشاورز 3 هزار میلیارد ریال  تسهیلات اعتباری دریافت کردند افزود: امسال نیز تاکنون به 604 نفر به مبلغ 553 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر تأکید کرد: به‌منظور حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی  در دو سال اخیر با ابلاغ تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری با نرخ‌های 4 و 6 درصد موفق به جذب حدود 75 درصد از کل اعتبارات مذکور به میزان یک‌هزار میلیارد ریال شده و زمینه اشتغال دائم یک‌هزار و 250 نفر از فعالان در بخش کشاورزی را فراهم آورده است.

انتهای پیام/ش

اضافه کردن نظر

تبلیغات